PodlasiePodlasiePodlasie

 

Położone w północno-wschodniej Polsce - w geograficznym środku Europy - Podlasie nazywane jest "zielonymi płucami Polski". Każdy, kto szuka ucieczki od cywilizacji, znajdzie ją właśnie tam, w krainie lasów i rzek, z których najważniejszą jest Narew, "polska Amazonka". Jedyna taka w Europie.

Region Podlasia należy do najciekawszych w Polsce. Słynie z dziewiczej przyrody, współistnienia różnych kultur i dawnego klimatu.

To tutaj znajdziemy piękne drewniane domy, liczne malownicze cerkwie, jedyne w Polsce wsie tatarskie, czy wpisaną na listę UNESCO Puszczę Białowieską. Region Podlasia oferuje również wyjątkowe doznania kulinarne, więc obszar ten będzie nie lada gratką dla każdego smakosza.

 

Atrakcje turystyczne


BIAŁOWIESKI PARK NARODOWY

Niemal cały obszar Puszczy Białowieskiej został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Puszcza Białowieska to ostatni naturalny ekosystem leśny w Europie o wyjątkowym bogactwie fauny i flory. Zamieszkują ją wilki, rysie, wydry i największe europejskie ssaki - żubry. Średni wiek drzew w puszczy wynosi 126 lat. Sama Białowieża oferuje wiele historycznych atrakcji, takich jak piękny Park Pałacowy i dawny dworzec kolejowy zbudowany dla cara Mikołaja II, w którym obecnie znajduje się Restauracja Carska.


RZEKA BIEBRZA 

Największy park narodowy w Polsce obejmuje rozległe tereny podmokłe, pełne bagien i torfowisk. Dolina Biebrzy zachowała swój naturalny charakter i stanowi siedlisko dla wielu gatunków ptaków, w tym niezwykłego bataliona, który dumnie trzepocze skrzydłami w logo Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dzięki rozbudowanej sieci szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych, Park pozwala zanurzyć się (czasem nawet dosłownie!) w dziewiczej przyrodzie nietkniętej ludzką ręką. Przemierzając Park Carskim Traktem, warto przygotować się na spotkanie z potężnymi łosiami, majestatycznie kroczącymi po mokradłach.


POJEZIERZE MAZURSKIE

Suwalski Park Krajobrazowy oferuje zapierające dech w piersiach widoki. Jego unikalne ukształtowanie terenu zostało stworzone przez lodowiec 10 000 lat temu i obejmuje malownicze wzgórza, zielone doliny i lśniące jeziora. Zanurz się w najgłębszym jeziorze w Polsce - Hańcza, podziwiaj wspaniałe widoki ze szczytu wzgórz Cisowa i Zamkowa oraz księżycowy krajobraz tysięcy polodowcowych głazów rozsianych po rezerwacie przyrody Bachanowo. Wigierski Park Narodowy usiany jest dziesiątkami olśniewających jezior polodowcowych. Największym i najbardziej imponującym z nich jest Wigry - jedno z najczystszych i najpiękniejszych polskich jezior. Dzięki urozmaiconej linii brzegowej, licznym wyspom i zatokom, jezioro Wigry stanowi siedlisko wielu chronionych gatunków zwierząt, w tym szerokiej gamy ptaków i symbolu Parku - bobra. Nad jeziorem góruje klasztor pokamedulski, miejsce o niezwykle mistycznej atmosferze.


SUPRAŚL

Supraśl to urokliwe i kameralne miasteczko otoczone majestatyczną Puszczą Knyszyńską. Posiada unikalne walory mikroklimatyczne i jest jednym z dwóch podlaskich uzdrowisk. Zabytkowa architektura miasta doskonale współgra z naturą. Jego obecny charakter odzwierciedla wieloletnie tradycje. Zrelaksuj się nad brzegiem rzeki lub wsiądź do kajaka i popłyń rzeką Supraśl. Spaceruj malowniczym Bulwarem Wiktora Wołkowa lub zanurz się w zieleni Puszczy Knyszyńskiej, w której znajduje się gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych. Odwiedź monumentalny prawosławny klasztor Zwiastowania NMP i Muzeum Ikon, aby podziwiać unikalne dzieła prawosławnej sztuki sakralnej.


TYKOCIN

Agnieszka Osiecka, słynna polska poetka i autorka tekstów piosenek, nazywała Tykocin "miasteczkiem z bajki". Jest to malownicze miasteczko z wielką historią, która wciąż rozbrzmiewa w zachowanej oryginalnej architekturze i barokowej synagodze. Nie spiesz się i spaceruj ulicami Tykocina, aby poczuć atmosferę tradycyjnego żydowskiego miasteczka. Nie przegap Wielkiej Synagogi i barokowego kościoła Świętej Trójcy. Koniecznie skosztuj przysmaków kuchni żydowskiej, takich jak tzimmes, kugel czy kreplach, w restauracji Tejsza naprzeciwko synagogi. W Tykocinie znajduje się jedyny w Podlaskiem zamek. Można tu przenocować i rozkoszować się smakami polskiej kuchni dworskiej.


SZLAK TATARSKI

W XVII wieku król Jan III Sobieski nadał ziemie wokół Sokółki i Krynek żołnierzom chorągwi tatarskich. Ich potomkowie mieszkają tam do dziś, a turyści podążający Szlakiem Tatarskim mogą poznać ich historię, kulturę i wyśmienitą kuchnię. Najważniejszymi miejscami na szlaku są Kruszyniany i Bohoniki, gdzie znajdują się najstarsze meczety w Polsce oraz zabytkowe mizary, czyli cmentarze. Cmentarze w obu miejscowościach zostały uznane za Pomniki Historii, co potwierdza ich ogromne znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego.


KRAINA OTWARTYCH OKIENNIC

Trześcianka, Soce, Puchły - te 3 przepiękne wsie w południowo-wschodniej części regionu znane są jako Kraina Otwartych Okiennic. Słyną z misternie zdobionych drewnianych domów, zachwycających kolorowych cerkwi, ale przede wszystkim z wszechogarniającego spokoju. W wielu podlaskich wsiach pogawędki na ławeczkach przed domami to wciąż codzienny zwyczaj starszych mieszkańców. Planujesz dłuższy pobyt w Krainie Otwartych Okiennic? Koniecznie odwiedź sąsiednie wsie: Plutycze, Ciełuszki, Ploski i Ryboły.

Contact